Zabezpiecz swój majątek - skorzystaj z porad naszego doświadczonego adwokata ds. rozdzielności majątkowej w Warszawie
W ramach naszej Kancelarii Adwokackiej adw. Łukasz Domański w Warszawie oferujemy wiele specjalizacji, w tym także pomoc prawną w zakresie rozdzielności majątkowej. Jako adwokat ds. rozdzielności majątkowej w Warszawie, specjalizuje się w kwestiach związanych z podziałem majątku przyszłych, obecnych lub rozstających się małżonków.
Wspólność majątkowa małżeńska
Zajmując się sprawami o rozdzielność majątkową w Warszawie warto wspomnieć, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa. Obejmuje ona rzeczy nabyte w czasie trwania małżeństwa tak przez oboje małżonków (np. obydwoje małżonkowie podpisują umowę kupna samochodu) lub przez jednego z nich (tylko jeden z małżonków podpisuje umowę kupna telewizora). Tak nabyte rzeczy są rzeczami wspólnymi małżonków. Oprócz rzeczy tak kupionych do majątku wspólnego należą w szczególności (poniższe wyliczenie jest przykładowe):
Można zatem przyjąć, że każde małżeństwo dysponuje majątkiem wspólnym stanowiącym ich dorobek, jaki np. wskutek rozwodu można podzielić.
Majątek osobisty małżonka
Bardzo często klienci adwokata od rozdzielności majątkowej w Warszawie zadają pytanie, czy skoro istnieje wspólny majątek, to czy w czasie małżeństwa można pozyskać rzeczy, prawa, środki pieniężne, jakie stanowiły będą majątek odrębny każdego z małżonków zwany majątkiem osobistym? Do takich rzeczy (praw, środków pieniężnych), które nie staną się majątkiem wspólnym małżonków, a majątkiem własnym zaliczyć należy (wyłącznie):
Rozdzielność majątkowa po ślubie
Kolejnym pytaniem, jakie adwokat od rozdzielności majątkowej w Warszawie otrzymuje, to czy można - zanim nastąpi rozwód - doprowadzić do sytuacji, w jakiej opisana powyżej wspólnota przestanie istnieć? Instytucją, jaka przewiduje w trakcie małżeństwa wyłączenie wspólności majątkowej małżeńskiej nazywana jest rozdzielnością majątkową.
Rozdzielność majątkową po ślubie, w trakcie trwania małżeństwa można ustanowić na dwa sposoby. Pierwszy to zawarcie umowy, drugi to droga sądowa. Do innych sytuacji, w jakich ustaje wspólność majątkowa należą:
Czym jest intercyza?
Umowa rozdzielności majątkowej jest wprowadzana na podstawie umowy zawartej u notariusza (umowa w formie aktu notarialnego) przed lub po zawarciu małżeństwa. Umowa taka nazywana jest zazwyczaj intercyzą.Podpisanie takiej umowy spowoduje, że od tego dnia małżonkowie pozyskując majątek nie zwiększą aktywów majątku dorobkowego lub w razie jej zawarcia przed ślubem spowodują, że wspólny majątek w ogóle nie powstanie.
Umowna rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków
Umowna rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków reguluje zazwyczaj sytuację, w jakiej jeden małżonek wskutek podpisania intercyzy dysponuje mniejszym majątkiem i wobec tego może żądać wyrównania swojego majątku poprzez zapłatę lub przekazanie praw z dorobku drugiego małżonka. Dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku od dnia zawarcia intercyzy. Podkreślam, że mam na myśli wzrost całego majątku, a nie poszczególnych obejmujących majątek rzeczy (np. wzrost cen mieszkania w czasie). Małżonkowie dysponujący większym majątkiem lub ich spadkobiercy mogą żądać zmniejszenia wyrównania dorobków z ważnych powodów. Takim ważnym powodem może być podejmowanie nietrafnych decyzji gospodarczych, jakich skutkiem jest dysproporcja majątków obydwu małżonków albo w ogóle nie podejmowanie czynności zarobkowych.
Intercyza małżeńska – kiedy należy ją zawrzeć?
Intercyza małżeńska zawierana jest zazwyczaj w sytuacji, kiedy małżonkowie dysponują znacznym majątkiem przed zawarciem związku małżeńskiego, jaki przynosi dochód i stanowi ich źródło utrzymania. Intercyzę warto zawrzeć w sytuacji, kiedy jeden z małżonków zamierza prowadzić ryzykowną działalność gospodarczą, jaka może narazić zarobki drugiego na uszczuplenie wskutek nietrafnych decyzji pierwszego. W ostatnim przypadku pamiętać należy, aby małżonek prowadzący działalność gospodarczą zawierając umowy informował kontrahentów o podpisaniu z małżonkiem takiej umowy.
Kiedy intercyza jest nieważna ?
Każdy adwokat od rozdzielności majątkowej w Warszawie powinien wiedzieć, że intercyza, jak każda umowa może być podważona. Do przyczyn, jakie wywołują nieważność intercyzy należą wady oświadczeń woli, czyli oświadczeń o chęci jej zawarcia po stronie jednego lub obydwojga małżonków. Do wad takich zaliczyć należy: podstępne działanie jednego z małżonków, niezrozumienie skutków, jakie umowa wywołuje, podpisanie umowy wobec zastosowania bezprawnej groźby, stan małżonka (np. wskutek choroby) wyłączający świadome powzięcie decyzji o zawarciu takiej umowy.
Sprawa o rozdzielność majątkową przed sądem rejonowym
Drugim sposobem (obok omówionych umów) to wszczęcie przed sądem rejonowym sprawy o rozdzielność majątkową. Sprawę o rozdzielność majątkową można wytoczyć wyłącznie po zawarciu małżeństwa.
Zasadą jest, że sprawa o rozdzielność majątkową kończy się zniesieniem wspólności majątkowej małżeńskiej z dniem wytoczenia powództwa. Pamiętać jednak należy, że dla powodzenia takiej sprawy w sądzie niezbędnym jest wykazanie ważnych powodów, jakie zadecydowały o tym, że któryś z małżonków żąda rozdzielności majątkowej. Praktyka Kancelarii Adwokackiej adw. Łukasz Domański prowadzi do wniosku, że ważnymi powodami są okoliczności, które powodują, że w sytuacji małżonków istniejąca wspólność majątkowa nie służy dobru drugiego małżonka, a także rodziny. Chodzi o sytuację, w jakich działania jednego małżonka skutkują zagrożeniem dla podstaw ekonomicznego funkcjonowania rodziny. Do ważnych powodów można również zaliczyć sytuację wywołane nieporozumieniami między małżonkami, jakie uniemożliwiają lub znacznie utrudniają zarządzanie majątkiem wspólnym.
Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną
Wyjątkiem od ww. zasady jest wprowadzenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną wcześniejszą niż wytoczenie powództwa. Kiedy małżonek może żądać w sprawie sądowej o rozdzielność jej wprowadzenia z dniem poprzedzającym wytoczenie powództwa? Otóż muszą w relacjach pomiędzy małżonkami zajść wyjątkowe wypadki, a zatem nie tylko ważne, jakie zostały omówione powyżej. Do takich wyjątkowych wypadków należy np. sytuacja, kiedy małżonkowie żyli w separacji zanim pozew w sprawie o rozdzielność majątkową trafił do sądu. Wyjątkowe wypadki to także takie, jakie zasługują na szczególne potępienie np. postępowanie jednego z małżonków sprzeczne z jakimikolwiek zasadami na jakich opiera się małżeństwo.
Rozdzielność majątkowa, a dziedziczenie
Adwokat z Warszawy zajmujący się sprawą o rozdzielność majątkową spotyka się z pytaniem, czy rozdzielność majątkowa wyłącza możność dziedziczenia po małżonku? Orzeczenie przez sąd rozdzielności majątkowej, czy też zawarcie intercyzy nie wyłącza prawa do spadku po współmałżonku.
Skorzystaj z pomocy adwokata od rozdzielności majątkowej w Warszawie i zabezpiecz swoją przyszłość
Jeśli po analizie tekstu zechcą Państwo pozyskać informacje, jak postępować w sprawie o rozdzielność majątkową w Warszawie, jakie są koszty intercyzy w Warszawie, regulacje zawarte w takiej umowie, a także zapoznać się z rozwiązaniami najlepiej pasującymi do Państwa sytuacji niezbędnym jest kontakt z Kancelarią Adwokacką adw. Łukasz Domański w Warszawie.
Kancelaria Adwokacka adw. Łukasz Domański w Warszawie oferuje Państwu nie tylko poradę prawną na podstawie dokładnej analizy faktów, ale poprowadzi sprawę sądową o rozdzielność majątkową, przygotuje do rozpraw w sądzie, opracuje stosowną umowę intercyzy. Współpraca z adwokatem z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu spraw o rozdzielność majątkową w Warszawie może pomóc w zapewnieniu ochrony interesów klienta i osiągnięciu jak najlepszego wyniku w sprawie.
